Jak wygłosić wspaniałą 5-minutową prezentację

5-minutowe prezentacje na imprezach biznesowych są coraz bardziej popularne, więc oto kilka wskazówek i pomysłów, aby jak najlepiej wykorzystać swoją 5-minutową okazję.

Reguła pierwsza: Nie przekraczaj czasu.

Prezentacja 5-minutowa powinna być właśnie taka. Nie 6 minut, 7 minut czy 10 minut. 5 i tylko 5.

Jak więc możesz to zapewnić?

Po pierwsze przećwicz prezentację tak, aby nie trwała dłużej niż 4 minuty. To da Ci minutowy bufor w dniu, w którym Twój entuzjazm doprowadzi do rozwinięcia prezentacji, co zwiększy Twój czas.

Po drugie, nie obijaj się na początku – zacznij od razu od angażującego publiczność stwierdzenia, pytania lub obserwacji. Przećwicz swoje pierwsze 15 sekund bardziej niż jakąkolwiek inną część swojej prezentacji.

Reguła druga: Zastosuj tę samą strukturę do 5-minutowej prezentacji, co do 25-minutowej.

To oznacza mocny początek, który nakreśla, co będzie dalej, maksymalnie 3 kluczowe wiadomości, po których następuje pozytywne podsumowanie z zarysem kolejnych kroków, które chcesz, aby publiczność podjęła. Wszystko to jest możliwe w ciągu 5 minut. Większość 5-minutowych prezenterów nie ma podsumowania / kolejnych kroków – często dlatego, że zabrakło im czasu lub uważają, że nie jest to konieczna część 5-minutowej prezentacji.

Zasada trzecia: Nie trać czasu na początku na mówienie o sobie lub swojej firmie

„Ale czy nie po to właśnie prezentuję? Słyszę, że pytasz. Jako członek Twojej publiczności najbardziej oczekuję od Twojej prezentacji następujących rzeczy:

• Rzeczy, których nie wiem, ale powinienem lub muszę wiedzieć, a które pomogą mojemu biznesowi
  • Jak Twój produkt lub usługa ma przynieść korzyść mnie lub moim klientom
  • Wywołaj u mnie poczucie impetu – „to dobry pomysł, muszę to zrobić”

Osiągnij to, a Twoi słuchacze będą chcieli się z Tobą zaangażować po Twojej prezentacji.

Jeśli spędzisz 2-3 minuty na opowiadaniu o tym, jaki jesteś wspaniały, ile nagród zdobyłeś, a następnie wymienisz całą gamę swoich produktów lub usług, publiczność szybko się wyłączy.

Prezentacja polega na zaangażowaniu publiczności.

Zasada czwarta : Przeznacz dwa razy więcej czasu na przygotowanie 5-minutowej prezentacji niż na 25-minutową.

Łatwo jest pomyśleć – to tylko 5 minut, które mogę z łatwością wypełnić, więc nie będę potrzebował dużo pracy przygotowawczej. I to jest właśnie problem. W rzeczywistości o wiele trudniej jest stworzyć wspaniałą 5-minutową prezentację niż 25-minutową.

Zwykle prezenterzy starają się zmieścić o wiele za dużo w 5 minutach – stąd większość z nich doświadcza przekroczenia czasu, a publiczność myśli: „Co właściwie mam z tego wynieść?”

Kluczem jest bycie bezlitosnym redaktorem.

Każde słowo, każdy obraz, każdy slajd musi zasłużyć na swoje miejsce w 5-minutowej prezentacji. Możesz uciec z „puszystą” treścią w 25 prezentacjach – nie w 5-minutowych.

Jednym z niebezpieczeństw podczas prezentacji, o których mowa w regule trzeciej, jest myślenie, że musisz zawrzeć wszystko o swojej organizacji oraz jej produktach i usługach.

Reguła piąta: Sprawdź miejsce i sprzęt

Jeśli masz tylko 5 minut na wywarcie wpływu, musisz wykorzystać miejsce, w którym będziesz prezentował, oraz dostępny sprzęt na swoją korzyść.

To oznacza sprawdzenie z wyprzedzeniem wielkości ekranu, ustawienia projektora, sposobu połączenia z projektorem, mikrofonów, jeśli są, ustaleń dotyczących miejsc siedzących dla publiczności.

Jeśli masz do czynienia z ekranem, który jest nieproporcjonalnie mały do wielkości publiczności, co często ma miejsce, to nie chcesz być pokazując słowa na swoich slajdach, że niewielu w publiczności będzie w stanie przeczytać.

Nie zapomnij, jeśli jest tylko stała pozycja mikrofonu za każdym razem, gdy odchodzisz od niego lub odwrócić się plecami do niego publiczność może już nie słyszeć cię wyraźnie. Jeśli masz używać mikrofonu klapowego, przygotuj go przed rozpoczęciem prezentacji.

Reguła szósta: Nie używaj notatek A4

Jeśli widzę prezentera, który zabiera na podium 5-minutową prezentację uzbrojoną w notatki A4, od razu myślę o trzech rzeczach:

1. Nie znają swojego tematu, stąd potrzeba dużych notatek.
  2. Nie zrobili żadnej praktyki, więc będą używać słowo w słowo skryptu.
  3. Z taką ilością notatek na pewno zajmą więcej niż 5 minut.

Użyj pocztówki jako siatki bezpieczeństwa z kilkoma słowami zachęty na niej. Jedna może dwie pocztówki to wszystko czego potrzebujesz do 5 minutowej prezentacji. Więcej niż 2 i masz już skrypt, a nie podpowiedź.

Reguła siódma – miej plan B, jeśli sprzęt zawiedzie

Byłem ostatnio świadkiem takiej sytuacji, kiedy slajdy po prostu nie chciały się ruszyć do przodu. Prezenter kontynuował bez względu na wszystko, ale publiczność była rozproszona przez dwie osoby wchodzące na scenę i próbujące uruchomić slajdy.

Ze slajdu, który widzieliśmy, wynikało, że prezentacja została stworzona przy użyciu plików PDF – nigdy nie jest to dobry pomysł, a PDF jest zwykle pierwotnie zaprojektowany do czegoś innego, takiego jak broszura lub strona internetowa.

Warto przećwiczyć prezentację bez slajdów, tak na wszelki wypadek. Jeśli masz kilka rekwizytów, których możesz użyć, miej je w pogotowiu.

Możesz oczywiście całkowicie pozbyć się slajdów. Będziesz wyróżniać się, jeśli to zrobisz, nie będziesz mieć żadnych zmartwień o rozmiarach ekranu, aby zmagać się z lub sprzętu awarii podczas prezentacji. I zostaniesz zauważony i zapamiętany jako osoba, która nie używała slajdów.

Prowadzę prezentację na imprezę biznesową dotyczącą wzrostu sprzedaży ze starą walizką pełną rekwizytów zamiast slajdów. To niesamowite, jak wielu ludzi, którzy ją widzą, wspomina o walizce, kiedy na nich wpadam.

Ostatnia zasada: Wyglądaj tak, jakbyś czerpał przyjemność z prowadzenia prezentacji.

Większość ludzi nie lubi prezentować, głównie dlatego, że nie robią tego zbyt często, więc może się to wydawać nienaturalne i poza ich „strefą komfortu”.

Twoja publiczność jednak chce być zachwycona tym, co prezentujesz – w przeciwnym razie, jaki jest sens prezentowania?

Więc przez 5 minut, niezależnie od tego, jak się czujesz na zewnątrz, sprawiaj wrażenie, że sprawia Ci przyjemność prezentowanie. Będzie to miało pozytywny wpływ na twoich słuchaczy, którzy są przyzwyczajeni do siedzenia przez ich sprawiedliwy udział nudnych, nieciekawych prezentacji!

I ty też będziesz się dobrze czuł!

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać swoje możliwości prezentacji i/lub wygrać więcej ofert sprzedaży, możesz skontaktować się ze mną, Trevorem Lee, pod numerem 07785 390717 lub kliknąć tutaj, aby wysłać mi e-mail.

Po więcej wskazówek i porad dotyczących prezentacji sprawdź moją stronę internetową: trevorleemedia.co.uk